Bugun...Hatimoğulları: AKP-MHP Kürtleri vatandaş olarak görmüyor-Video-Haber

Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasına dönük Van'da gerçekleştirilen protestolar beşinci günün de DEM Parti Eşgenelbaşkani Tülay Hatimoğulları, DBP Eşgenelbaşkanı Keskin Bayındır'ın katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

facebook-paylas
Güncelleme: 07-06-2024 21:42:34 Tarih: 07-06-2024 17:19

Hatimoğulları: AKP-MHP Kürtleri vatandaş olarak görmüyor-Video-Haber

Van'da Musa Anter Barış Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasına Eşgenelbaşkanların yanı sıra TJA aktivistleri, DEM Parti-DBP il ilçe yöneticileri, Milletvekilleri Sinan Çiftyürek, Zülküf Uçar, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, ilçe belediye eşbaşkanları, STK temsilcileri, belediye meclis üyeleri yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
Açıklamada “AKP haksız, kayyım hırsız” , “İrademe dokunma” ve Kayyım defol” dövizleri taşınırken, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, “Kayyım darbedir” sloganları atıldı. 
 
‘ZULME KARŞI SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’
 
Halk buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “5 gün öncesi AKP ve MHP tarafından kayyım atıldığı günden bu yana Kürtler başta olmak üzere dostları, barış ve demokrasi isteyen her kesim bu zulme karşı ayaktadır. Wan’ın direniş kentinden sesleniyoruz. Kayyımlarınızı tanımıyoruz ve kayyımlarınıza karşı duracağız. Kayyımın ne olduğunu biliyoruz. Kayyım Kürt dilini, kültürünü tanımadır ve nasıl tahrip ettiğini iyi biliyoruz. Aynı zamanda insan haklarını ayaklar altına aldı. AKP’nin ülkeye tek müjdesi savaştır, düşmanlıktır.  Erdoğan iki gün önce yaptığı açıklamada ‘Colemêrg gibi devam edecek.’ Yani diyor ben Kürtlere zulmü ve düşmanlığı devam edeceğim. Bizlerde senin zulmüne karşı sonuna kadar direneceğiz ve irademize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.
 
‘KÜRTLER HER DEFASINDA KAYYIMA GEÇİT VERMEDİ’
 
Colemêrg Belediyesine 2016’dan bu yana 3 defa kayyım atandığını söyleyen Bayındır, “Her defasında Kürtler iradesine sahip çıkarak,  belediyesini kayyımdan alıyor.  Kürtler her defasında kayyımlara geçit vermiyor.  Girdikleri yol demokrasi özgürlük yolu değil. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ‘Erdoğan ülke birliğini sağlıyor’ dedi. Oysa bu ülke birliği değil bu ülke birliği parçalıyor. Eğer biz onların bu siyasetine karşı durursak zaferimiz yakındır.  Onlar artık çürümüş.  Ya biz direnerek onları göndereceğiz ya da Kurdistan’ın her yerine kayyım atayacaklar. Bu nedenle 7’den 70’e Türkiye’deki tüm halklar onların bu siyasetine geçit vermemelidir” ifadelerini kullandı.  
 
‘AKP-MHP İKTİDARINI YENİLGİYE UĞRATTIK’
 
Ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, 31 Mart yerel seçimlerinde kayyımları da AK-MHP iktidarını da yenilgiye uğrattıklarını söyledi. İktidarın dejavu yaşatırcasına Kürt halkına üçüncü kayyım darbesini yaşattıklarını dile getiren Hatimoğulları, “AKP MHP iktidarı ortakları Ergenekon ittifakı JİTEM ittifakı el ele vererek Kürt halkının üzerinde siyasi basınç ve darbe uygulamaya devam ediyor. Kürt halkı, Van halkı sizlere soruyorum; bizler kayyıma geçit verecek miyiz? Van halkının Kürt halkının Türkiye halklarının kayyım karşısındaki tutumu tam da burada halkımızın verdiği mesajın ta kendisidir. Değerli halklarımız 31 Mart seçimlerinde bütün Türkiye’ye ve dünyaya vermiştir. İki şekilde vermiştir. Birincisi kayyım atanmış olan bütün belediyelerimizi tek tek kayyımcı darbeci anlayıştan ve bu iktidardan geri aldık. İkincisi ise yeni belediyeler ekledik ve AKP 22 yıllık iktidarı boyunca en büyük yenilgisini 31 Mart seçimlerinde almıştır. AKP gerilemektedir. Bu ittifak gerilemektedir. Bu ittifaktan cumhur ittifakından AKP’den medet uman kamu çalışanları, özellikle siz yolumuzu ikide bir kesen polisler, zannetmeyin ki bu devran size dönecek. Bu devran tersine dönüyor. Bu devran sizin işkence ettiğiniz halkın leyhine dönüyor” dedi. 
 
‘KAYYIM YASAL DEĞİLDİR ANAYASADA YERİ YOKTUR’
 
Bu devranın artık işçilerin, emekçilerin ve Kürtlerin lehine döndüğüne dikkati çeken Hatimoğulları, şöyle konuştu: “Seçim sonuçlarında halk size Kürdistan da Türkiye kentlerinde de tarihi bir ders vermiştir. Bu dersin sonuçlarını iyi değerlendiremeyen AKP, Erdoğan ve Bahçeli şunu iyi bilmeli ki önümüzdeki seçimlerde siz tabela partisi olacaksınız. Zaten tabela partisi olmaya doğru hızlı adım atıyorsunuz. Çünkü zalimsiniz çünkü adaletsiz, 82 askeri anayasasını dahi uygulamayan çetevari bir yönetimsiniz. Yasalar çiğneniyor. Bakın kayyıma, TC anayasasında bir karşılığı yoktur kayyım yasal değildir. Kayyım adeta çetevari açık faşizm, açık otoriter rejimin padişahlarların, krallıkların döneminde dahi icra edilemeyecek kadar antidemokratik bir uygulamadır. Çünkü halk seçiyor belediye başkanlarını, belediye eş başkanlarımızı halk seçti. Kayyıma rağmen seçti. Gönderdikleri asker ve polis seçmenlerine rağmen seçti.” 
 
‘YURTTAŞ, DEVLETİ NASIL CİDDİYE ALSIN’
 
İktidarın 10 binlerce asker seçmeni AKP kayyım rejiminin bir devamı olarak seçim döneminde dışarıdan getirip oy kullandırdığına değinen Hatimoğulları, Colemêrg halkının askere polise rağmen iradesini Dem Parti’den yana kullandığını ifade etti. Akış’ın halkın iradesi olduğunun altını çizen Hatimoğulları, “Mehmet Akış, görevden alındığı zaman yerine kayyım atandığı zaman, daha hakkında mahkeme kararı bile yoktu. Tıpkı Soylu’nun o çetevari yönetim tarzı gibi önce işi yapın kanun arkadan gelir misali hukuksuzluğun içinde kanunsuzluğun içinde bir kanunsuzluk daha yapmışlardır. Ve bu imzayı atan kimse, emin olun ki yargılanacaktır. Sadece halka hesap vermeyecek yargı önünde de hesap verecekler. Ve 10 sene sonra bir davayı yeniden diriltilerek daha hakkında karar olmadığı halde valiyi kayyım olarak atıyorlar. Aynı şeyi biz Van’da yaşadık. Van’da sevgili Abdullah Zeydan büyükşehir belediyesi eş başkanımıza memnu haklarını verdikleri iade ettikleri halde, resmi bir imza olduğu halde sanki o imza yokmuş gibi devlet kendini yalanlıyor. devlet kendi kağıdını ciddiye almıyor. Devletin ciddiye almadığı kağıdı yurttaş mı ciddiye alsın. Kendi yasasını ciddiye almayan devleti yurttaş nasıl ciddiye alsın. İşte bütün bunların tahribatını bu iktidarın kayyım rejimiyle hayata geçirmektedir. Şu bilinmelidir ki Mehmet Akış, Kürt halkının iradesidir.”
 
‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI FAZLA GÖRÜYOR’
 
Kürt halkının kayyımlara, işkencelere, gözaltı ve tutuklamalara rağmen geri adım atmadığını sözlerine ekleyen Hatimoğulları, “Siz baskı yaptıkça halk daha çok bize sahip çıkmaktadır. Mehmet Sıddık Akış’a, Hakkariye ve DEM Partiye daha fazla sahip çıkmaktadır. DEM Parti burada, halk burada, kayyıma karşı halkın direnişi burada. Halkımız burada olmaya ve direnmeye devam edecek. Bugün AKP Kürdistan’da bir anket yaptırırsa ki biz seçim çalışmalarında bunu gayet açık bir şekilde gördük atadıkları kayyıma kendi seçmeni bile razı değil. Atadıkları kayyımlar kentleri berbat bir hale getirmiştir. Yaptıkları tek şey belediyenin ve yurttaşın hakkı olan para ve pulu çalmak, hizmet yapmamaktır. Çünkü Kürde seçme ve seçilme hakkını fazla görüyor. Çünkü Kürde diyor ki sen benim yurttaşım ve vatandaşım değilsin” şeklinde konuştu. 
 
‘HER YERDE SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’
 
Hatimoğulları sözleri şu şekilde sürdürdü: “Bugün üçüncü kez kayyım atamayı hedefleyen, Hakkari’ye başlattıklarını Erdoğan’ın da verdiği mesajlardan anladığımız kadarıyla kimi yerlerde devam ettirmeye çalışacaklar. Ama şunu bilsinler ki bizler her yerde Hakkari’de Van’da Amed’te Mardin’de her yerde sonuna kadar direneceğiz. Kayyımcı anlayışa karşı direnmek faşizme karşı mücadele etmek demektir. Bu mücadelede yalnız değiliz. Bu mücadelede Türkiye’deki birçok aydının demokratın Türkiye’de devrimcilerin sosyalistlerin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin siyaseten oldukça uzak olan siyasi partilerin desteğini almış durumdayız.”
 
‘AKP’NİN DEFTERİNİ HEP BERABER KAPATACAĞIZ’
 
AKP iktidarının devrinin kapandığını söyleyen Hatimoğulları, “AKP’nin defterini hep beraber kapatacağız. Türkiye’deki bütün kesimlerle. Kayyıma karşı demokrasiyi savunanlarla beraber AKP’nin defterini kapatacağız. Ve AKP, kayyım atayarak Türkiye’de erken dönemde elde edilmiş ve demokrasinin asgari koşulu olan seçme ve seçilme hakkını Kürdün elinden alarak demokrasiyi sadece toprağa gömmemiş demokrasinin üzerine beton dökmüştür. Biz o betonu dişimizle tırnağımızla sökeceğiz. Demokrasiye yepyeni bir hayat hep beraber vereceğiz. Türkiye ve Avrupa'daki bütün dostlarımızın kayyım konusundaki desteğini daha da büyümesi için direnişin kalesinden Van’dan bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. Direnişi büyütelim kayyımları gönderelim kayyım atamalarına izin vermeyelim. Hep beraber bu dayanışmayı büyütelim. Biz şuna inanıyoruz dayanışarak örgütlenerek halkımızla birlikte kitlemizle beraber biz kayyımlara geri adım attıracağız. Atamaları engelleyeceğiz” dedi.
 
Konuşmalar ardından DEM Parti binasına kadar slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüş yapıldı. 
 
 
KAYNAK: MA

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 231 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 38 33 2 3 92 26 102 +66
2 Fenerbahçe 38 31 1 6 99 31 99 +68
3 Trabzonspor 38 21 13 4 69 50 67 +19
4 Başakşehir FK 38 18 13 7 57 43 61 +14
5 Kasımpaşa 38 16 14 8 62 65 56 -3
6 Beşiktaş 38 16 14 8 52 47 56 +5
7 Sivasspor 38 14 12 12 47 54 54 -7
8 Alanyaspor 38 12 10 16 53 50 52 +3
9 Çaykur Rizespor 38 14 16 8 48 58 50 -10
10 Antalyaspor 38 12 13 13 44 49 49 -5
11 Gaziantep FK 38 12 18 8 50 57 44 -7
12 Adana Demirspor 38 10 14 14 54 61 44 -7
13 Samsunspor 38 11 17 10 42 52 43 -10
14 Kayserispor 38 11 15 12 44 57 42 -13
15 Hatayspor 38 9 15 14 45 52 41 -7
16 Konyaspor 38 9 15 14 40 53 41 -13
17 MKE Ankaragücü 38 8 14 16 46 52 40 -6
18 Fatih Karagümrük 38 10 18 10 49 52 40 -3
19 Pendikspor 38 9 19 10 42 73 37 -31
20 İstanbulspor 38 4 27 7 27 80 16 -53
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 34 24 7 3 77 31 75 +46
2 Göztepe 34 21 6 7 60 20 70 +40
3 Sakaryaspor 34 17 8 9 50 35 60 +15
4 Bodrumspor 34 15 7 12 43 22 57 +21
5 Çorum FK 34 16 10 8 55 36 56 +19
6 Kocaelispor 34 16 11 7 48 41 55 +7
7 Boluspor 34 15 11 8 33 35 53 -2
8 Gençlerbirliği 34 13 9 12 39 33 51 +6
9 Bandırmaspor 34 13 10 11 49 32 50 +17
10 Erzurumspor FK 34 12 11 11 30 34 44 -4
11 Ümraniyespor 34 12 15 7 40 47 43 -7
12 Manisa FK 34 9 12 13 40 40 40 0
13 Keçiörengücü 34 10 14 10 34 43 40 -9
14 Adanaspor 34 11 17 6 28 45 39 -17
15 Şanlıurfaspor 34 9 14 11 32 37 38 -5
16 Tuzlaspor 34 9 14 11 35 47 38 -12
17 Altay 34 5 25 4 16 76 10 -60
18 Giresunspor 34 2 28 4 16 71 7 -55
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 36 26 5 5 83 29 83 +54
2 Van Spor FK 36 24 6 6 63 37 75 +26
3 Bucaspor 1928 36 21 5 10 54 25 73 +29
4 1461 Trabzon FK 36 21 6 9 71 39 72 +32
5 Ankaraspor 36 15 8 13 45 35 58 +10
6 Yeni Mersin İdman Yurdu 36 16 10 10 50 36 58 +14
7 Beyoğlu Yeniçarşıspor 36 15 14 7 47 38 52 +9
8 Karacabey Belediye Spor 36 13 11 12 43 37 51 +6
9 Ankara Demirspor 36 15 16 5 43 46 50 -3
10 Diyarbekir Spor 36 12 15 9 39 41 45 -2
11 Kırklarelispor 36 11 14 11 33 41 44 -8
12 Altınordu 36 10 13 13 45 39 43 +6
13 Hes İlaç Afyonspor 36 10 14 12 25 38 42 -13
14 Serik Belediyespor 36 10 16 10 29 45 40 -16
15 Nazilli Belediyespor 36 11 16 9 38 57 39 -19
16 Zonguldak Kömürspor 36 11 17 8 41 57 38 -16
17 Kırşehir Futbol SK 36 5 23 8 38 76 23 -38
18 Bursaspor 36 6 22 8 28 64 23 -36
19 Adıyaman FK 36 4 25 7 28 63 19 -35
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 28 22 2 4 67 18 70 +49
2 Aliağa Futbol A.Ş. 28 19 0 9 60 18 66 +42
3 Ayvalıkgücü Belediyespor 28 15 6 7 40 25 52 +15
4 52 Orduspor FK 28 14 7 7 40 28 49 +12
5 İnegöl Kafkas GK 28 13 7 8 37 30 47 +7
6 Edirnespor 28 13 10 5 45 28 44 +17
7 Mardin 1969 Spor 28 12 11 5 40 34 41 +6
8 K.Çekmece Sinopspor 28 10 10 8 41 31 38 +10
9 Karabük İdmanyurdu Spor 28 10 13 5 27 44 35 -17
10 Artvin Hopaspor 28 9 12 7 33 29 34 +4
11 Talasgücü Belediyespor 28 10 14 4 34 45 34 -11
12 Kırıkkalegücü FK 28 8 15 5 31 42 29 -11
13 Gümüşhanespor 28 4 14 10 25 49 22 -24
14 Malatya Arguvanspor 28 3 21 4 21 57 13 -36
15 Tarsus İdman Yurdu 28 2 22 4 20 83 10 -63
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/05/2024 Fenerbahçe 6 - 0 İstanbulspor
 26/05/2024 Hatayspor 2 - 0 Çaykur Rizespor
 26/05/2024 Adana Demirspor 2 - 6 Başakşehir FK
 26/05/2024 Trabzonspor 4 - 2 MKE Ankaragücü
 26/05/2024 Pendikspor 0 - 1 Gaziantep FK
 26/05/2024 Konyaspor 1 - 3 Galatasaray
 26/05/2024 Kasımpaşa 2 - 1 Beşiktaş
 25/05/2024 Sivasspor 2 - 1 Kayserispor
 25/05/2024 Fatih Karagümrük 3 - 1 Samsunspor
 24/05/2024 Alanyaspor 1 - 1 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/05/2024 Kocaelispor 0 - 2 Sakaryaspor
 11/05/2024 Erzurumspor FK 0 - 4 Eyüpspor
 11/05/2024 Boluspor 2 - 1 Çorum FK
 11/05/2024 Göztepe 1 - 1 Bodrum FK
 11/05/2024 Adanaspor 1 - 0 Bandırmaspor
 11/05/2024 Tuzlaspor 1 - 1 Gençlerbirliği
 11/05/2024 Şanlıurfaspor 2 - 0 Manisa FK
 10/05/2024 Giresunspor 1 - 2 Ümraniyespor
 10/05/2024 Keçiörengücü 1 - 1 Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 Hük. Bursaspor 3 - 0 Van Spor FK
 04/05/2024 Altınordu 3 - 3 Sincan Belediyesi Ankaraspor
 04/05/2024 Bucaspor 1928 3 - 1 Diyarbekir Spor
 04/05/2024 Serik Belediyespor 0 - 6 Esenler Erokspor
 04/05/2024 Beyoğlu Yeniçarşıspor 3 - 1 Karacabey Belediye Spor
 04/05/2024 Adıyaman FK 4 - 1 Hes İlaç Afyonspor
 04/05/2024 Ankara Demirspor 5 - 2 Yeni Mersin İdman Yurdu
 04/05/2024 Kırklarelispor 1 - 3 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2024 Kırşehir Futbol SK 4 - 5 1461 Trabzon FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/04/2024 Malatya Arguvanspor 3 - 4 Talasgücü Belediyespor
 27/04/2024 Gümüşhanespor 2 - 4 Kepezspor FAŞ
 27/04/2024 Artvin Hopaspor 0 - 1 52 Orduspor FK
 27/04/2024 Mardin 1969 Spor 4 - 2 İnegöl Kafkas GK
 27/04/2024 Tarsus İdman Yurdu 1 - 1 Karabük İdmanyurdu Spor
 27/04/2024 Ayvalıkgücü Belediyespor 1 - 0 Edirnespor
 27/04/2024 Aliağa Futbol A.Ş. 6 - 3 Kırıkkalegücü FK
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI